Wakacje na Bali bez tłumów turystów, czyli relaks na wyspie Bogów

Czy da się zobaczyć balijskie klasyki i doświadczyć wyjątkowej kultury bez stania w kolejkach? Czy na wyspie Bogów można jeszcze znaleźć spokój? I last but not least – czy Julia Roberts mogłaby znowu w tym miejscu (pomodlić, pojeść) i się zakochać? Po mieszkaniu na Bali łącznie przez rok odpowiadam: tak! Jeśli tylko skorzystałaby z mojego przewodnika i wskazówek, jak uniknąć tłumów turystów na Bali. 

Dlaczego wakacyjna wyspa Bali przyciąga tłumy turystów?

O każdym miejscu na Ziemi można powiedzieć, że jest wyjątkowe – zgoda? Ale Bali jest naprawdę jedyne w swoim rodzaju. Nigdzie indziej na świecie nie spotkasz takiej kultury, rytuałów i widoków. Bali jest jedyną wyspą w muzułmańskiej Indonezji, której mieszkańcy wyznają specjalną odmianę hinduizmu, nazywaną hinduizmem balijskim. To on jest źródłem tego, w jak wyjątkowy sposób ukształtowała się kultura Balijczyków. Miał wpływ właściwie na wszystko. Na to, jak wygląda architektura domów i świątyń, stroje mieszkańców, codzienne, magiczne balijskie rytuały, a także na to, co można tu jeść. 

Bali, Balijskie offerings, Bali bez tłumów turystów
Spokojne Bali, Balijskie rytuały

Sielskie wakacje na Bali – czy są w ogóle możliwe? 

Masowa turystyka na Bali rozpoczęła się w pod koniec lat 60. Wtedy była dzikim rajem, mekką hippisów i podróżników ciekawych niesamowitej kultury. Popularność tej małej wyspy w Indonezji nie zmalała od tego czasu. Wręcz przeciwnie! Każdego roku bije rekordy liczby osób, które przyjeżdżają tu na wakacje.

Faktem jest jednak, że większość turystów na Bali (tak jak w wielu innych miejscach na Świecie) zachowuje się, jakby czytała ten sam przewodnik. Wybierają te same atrakcje, jeżdżą na wodospady Sekumpul i odwiedzają podobne świątynie. Popularna wyspa ściąga turystów najczęściej do miejsc, takich jak Kuta, Nusa Dua i Canggu. A wystarczy odrobina wyobraźni i dobrego researchu, by wyjść poza najbardziej utarty szklak i spotkać równie piękne (jeśli nie piękniejsze!), magiczne miejsca. Lecimy? 

Balijczycy w światyni Tanah Lot
Balijska architektura świątyń

Jak uniknąć tłumów na rajskiej wyspie Bogów? 6 wskazówek, które zbierałam przez ponad rok  

Łap kilka subiektywnych podpowiedzi, które pomogą Ci zaplanować spokojniejszy czas na Bali.

1. Zachwyć się krajobrazem Wyspy Bogów, odwiedzając mniej popularne pola ryżowe

Zamiast najpopularniejszych pól ryżowych: Tegalalang i Jatiluwih możesz zaplanować podróż do zielonego i sielskiego Sidemen. Znajdziesz tu równie piękne zielone tarasy ryżowe i naprawdę spokojną atmosferę. Zjesz typowe, indonezyjskie dania, doświadczysz lokalnej kultury, a na drogach spotkasz więcej Balijczyków niż turystów (to wcale nie jest oczywiste!). 

2. Spróbuj surfingu na Bali, zatrzymując się poza tłocznym Canggu

Chcesz spróbować surfingu na jednych z najlepszych fal na świecie, ale boisz się chaotycznego Canggu? Zatrzymaj się w Seseh. Sielskiej wsi, oddalonej od Batu Bolong (słynnej surferskiej miejscówki) o 20 minut skuterem. W Seseh znajdziesz plażę, na której przed zachodem słońca spotyka się lokalna społeczność i zjesz w pysznych knajpach, coraz bardziej popularnych wśród ekspatów. 

3. Odwiedź indonezyjską wyspę niedaleko Bali. Spokojniejsza strona Nusy Penidy

Nusa Penida zachwyca swoim majestatem: górzystymi drogami, niesamowitymi widokami i klimatem jak z okładki turystycznego katalogu. Przekonaj się sam_ i przeczytaj mój przewodnik po Nusie Penidzie. Aby uniknąć najbardziej turystycznych miejsc, zatrzymaj się w południowo-wschodniej części wyspy, która jest dużo spokojniejsza nić północ. Jako spokojną bazę noclegową polecam ten cudowny, butikowy hotel.

4. Odpocznij na wyspie Gili, którą rzadziej wybierają turyści

Zamiast popularnych Gili Air oraz Trawangan wybierz najmniejszą z Gilis: Gili Meno. To naprawdę malutka wyspa, na której nie ma ruchu samochodowego (poruszać się można tylko rowerem!), można nurkować z żółwiami i karmić się absolutnie pięknymi zachodami i wschodami słońca. 

5. Plaże na wyspie Bali bez walki o leżak

Oprócz pięknych, ale bardziej popularnych plaż w Uluwatu, możesz zaplanować odpoczynek na Pantai Pasut (piękna plaża z czarnym piaskiem i obłędnymi palmami – to rzadkość na Bali) lub Virgin Beach (super spot snorkelingowy i wspaniale widoki!). Na spokojniejszej północy Bali, w Lovinie możesz po zmroku pływać ze świecącym planktonem! 

6. Czy warto odwiedzić Ubud podczas wakacji na Bali? 

Być na Bali i nie zobaczyć Ubud? No nieeee! Trzeba to zrobić. Umil sobie pobyt w tym miejscu, wybierając nocleg na obrzeżach wioski. Będzie spokojniej i bardzo dżunglowo.

Bali, architektura
Wyspa Bogów, Indonezja

Kup lot na Bali, odwiedź wyspę i poczuj jej magię! 

Wiadomo, że jadąc do turystycznego miejsca, trzeba liczyć się z… obecnością turystów. Powyższe wskazówki mogą pomóc zaplanować podróż osobom, które potrzebują brać większy oddech między byciem w tłumie! Obserwuj mój profil na moim Instagramie – znajdziesz tam więcej podróżniczych inspiracji! Więcej wpisów o Bali na teraztu znajdziesz w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.