Nusa Penida – spektakularne plaże i miejsca poza utartym szlakiem

Ukryta w jaskini świątynia, o której nie przeczytasz w przewodniku. Najbardziej rajskie plaże świata oraz praktyczne wskazówki, jak je odwiedzić i nie czekać w kolejce turystów. Naturalne baseny z widokiem na ocean. Krętymi drogami Nusy Penidy zabiorę Cię do miejsc, które są mistyczne, zachwycają pięknem natury i sprawiają, że ta wyspa jest moją ulubioną w okolicy Bali.

Jestem w stanie założyć się o coś cennego, że niewiele miejsc na świecie pobija Nusę Penidę w konkursie na wyjątkowy klimat. Łączy największe zalety Bali: hinduistyczną architekturę, przemiłych ludzi, modne knajpy z tym, czego Bali zaczyna brakować: spokojem, luzem, przestrzenią. Odwiedziłam Nusę Penidę dwukrotnie, łącznie spędzając na niej około 10 dni. Chętnie wrócę tam jeszcze raz i myślę, że nawet wtedy mi się nie znudzi. Przygotowałam listę miejsc, które najbardziej mnie zachwyciły. To połączenie największych atrakcji wyspy z miejscami poza utartym szlakiem, o których nie słyszało nawet kilku moich znajomych, mieszkających na Bali od lat.

Hinduistyczna świątynia w… jaskini

Nusa Penida, Bali, Indonezja, Pura Goa Giri Putri, świątynia
Nusa Penida, Bali, Indonezja, Pura Goa Giri Putri, świątynia

Jeśli gdzieś na świecie można poczuć szczery mistycyzm, to właśnie tutaj. Doświadczenie tego miejsca od początku do końca jest wyjątkowe. Wejście prowadzi przez małą szczelinę w skałach, przez którą musisz zeskoczyć (!) do środka jaskini. Lądujesz w ogromnej przestrzeni, a przed sobą widzisz tylko długą ścieżkę, kilka hindu parasolek i delikatne, miękkie światło, sączące się z różnych źródeł. Pod jaskiniowym sufitem czasem przeleci nietoperz, a jeśli masz szczęście – od wejścia słyszysz słodki dźwięk gry na dzwonkach. Na pewno czujesz zapach kadzideł, który w połączeniu z lekko duszną, kamienną wonią jaskini tworzy niepowtarzalny klimat. Podążając krętą ścieżką, po kilku minutach wyłoni się przed Tobą wyjątkowe miejsce, w którym może akurat trwa hinduistyczna ceremonia.

Jeśli miałabyś / miałbyś odwiedzić tylko jedną świątynię w Indonezji: to powinna być Pura Goa Giri Putri na Nusie Penidzie. To czynna świątynia, łatwo więc trafisz na trwającą w niej ceremonię, może uda Ci się porozmawiać z kapłanem. Pamiętaj, że w każdej hinduistycznej świątyni wymagane jest noszenie sarongu (zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn). To obszerna chusta, którą wiąże się w pasie niczym pareo lub długą spódnicę.

🙌 Zobacz film na moim Instagramie, który – zdecydowanie lepiej niż słowa – pokazuje wyjątkowość tego miejsca! Mam nadzieję, że zachęci Cię, żeby je odwiedzić. To według mnie absolutnie najbardziej niezwykłe doświadczenie na Nusie Penidzie.

📍 Świątynię w jaskini Pura Goa Giri Putri (Nusa Penida) znajdziesz tutaj.

Naturalne baseny i ukryta plaża

Nusa Penida, Bali, Indonezja,

Kameralne miejsce na Nusie Penidzie, które nadal – tak jak Pura Goa Giri Putri – ochroniło się przed tłumem turystów. Jest szansa, że tak zostanie, bo nie jest tak łatwo tutaj trafić. Nie dojeżdżają tu samochody (często wybierane przez turystów z Azji), skuter też trzeba zostawić po drodze. Do naturalnych basenów i wyjątkowej plaży prowadzi ścieżka przez… dżunglę. Trasa jest jednak całkiem nieźle przygotowana pod turystów, także nie ma się czego obawiać! Przed wybraniem się tutaj sprawdź pogodę, bo w czasie silnego deszczu droga może być bardzo śliska i niebezpieczna.

Na miejscu znajdziesz naturalne baseny, spektakularną plażę i jaskinię.

📍 Naturalne baseny oraz Tembeling Beach (Nusa Penida) znajdziesz tutaj.

Broken Beach, czyli spacer po naturalnym moście

Nusa Penida, Bali, Indonezja, Broken Beach

Broken Beach na Nusie Penidzie należy już do bardziej typowych atrakcji wyspy, które przyciągają wielu turystów. Według mnie i tak warto ją zobaczyć, bo zachwyca absolutnym pięknem natury. Wyżłobiona w skałach plaża, a nad wodą naturalny most, po którym można się przejść. Dotrzesz tu samochodem lub skuterem.

📍 Broken Beach znajdziesz tutaj.

Turystyczne must see: Diamond Beach i T-Rex

Nusa Penida, Bali, Indonezja,Diamond Beach, T-Rex
Nusa Penida, Bali, Indonezja, Diamond Beach, T-Rex

Diamon Beach i T-Rex (Kelingking Beach) zapierają dech w piersiach. Patrząc na nie z góry można łatwo pomylić ten widok z tapetą na pulpicie albo filmem na Discovery Channel. Są absolutnie rajskim, idealnym wytworem matki natury. Zachwycają kształtami, kolorami, błyskiem wody i ułożeniem palm. Nie są najlepszym wyborem do pływania (na obu plażach zazwyczaj fale są bardzo silne, choć „na oko” mogą wydawać się łagodne). Są za to idealną destynacją, by się zachłysnąć niesamowitymi widokami i nakarmić zmysły.

Do obu miejsc często ustawiają się kolejki turystów (głównie po to, żeby zrobić zdjęcia). Jeśli szukasz doświadczenia, które wykracza poza zrobienie pamiątki na instatories – zaplanuj zejście na obie plaże. Ponieważ są otulone gigantycznymi klifami, trzeba na to przeznaczyć trochę czasu (i energii). Aby cieszyć się Diamond Beach i Kelingking Beach w kameralnej atmosferze, a może nawet zupełnie prywatnie, zaplanuj zejście na naprawdę wczesny poranek. Gdy zaczęłam schodzenie o 7 rano na górze nie było jeszcze nikogo. Wracając koło 10 na schodach stały tłumy, czekające na swoją kolej do zdjęcia z widokiem, a na plaży było już kilka osób.

Jeśli chcesz zejść na obie plaże, zaplanuj zejścia na dwa osobne dni.

📍 T-Rex (Nusa Penida) znajduje się tutaj.

📍 A Diamond Beach (Nusa Penida) tutaj.

Nusa Penida – co jeszcze tutaj robić?

Nusa Penida, Bali, Indonezja,
Nusa Penida, Bali, Indonezja,

Nurkowanie. Na wyspie znajdziesz mnóstwo diving shopów, dzięki którym możesz wybrać się na nurkowanie i podziwiać tutejszy podwodny świat.

Snorkeling. Jeśli nurkowanie nie jest dla Ciebie, Nusa Penida oferuje świetne wycieczki snorklingowe. Zazwyczaj obejmują 3-4 spoty, a jednym z nich jest zawsze Manta Point. Jeśli masz szczęście, możesz tam popływać z mantami! Robią na żywo absolutnie piorunujące wrażenie.

Gdzie spać na Nusie Penidzie?

Na Nusie Penidzie znajdziesz noclegi na każdą kieszeń – od budżetowych bungalowów z bambusa po nowoczesne, luksusowe hotele. W tym poście polecam butikowy hotel, który sprawdzi się, jeśli szukasz miejsca w rytmie slow, z dala od zgiełku, tłumu turystów i trochę na uboczu. Ja absolutnie je pokochałam i chciałabym wracać tam bez końca!

Nusa Penida, Bali, Indonezja, hotel
Nusa Penida, Bali, Indonezja,hotel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.