15 relaksujących trendów podróżniczych na 2024 rok. Zainspiruj się!

W 2023 roku wciąż próbowaliśmy nasycić postpandemiczny głód podróży: otwierały się ostatnie kraje (np. Japonia), a my wracaliśmy do swobodnego i spontanicznego przemieszczania się po świecie. Specjaliści prognozują, że w 2024 roku będziemy podróżować bardziej świadomie w kierunku spokoju i odpoczynku: zamiast imprezowej Ibizy chętniej wybierzemy mniej popularne, odludne miejsce, a zamiast Londynu mniejsze miasteczko o podobnym klimacie. Kultura danego miejsca i to, czego możemy nauczyć się od jego mieszkańców zyskuje na znaczeniu. Które z trendów podróżniczych na 2024 rok są moim zdaniem najprzyjemniejsze i najbardziej inspirujące?

Jak będziemy podróżować w 2024 roku? Najbardziej inspirujące trendy 

Agencja badawcza WGSN, firma Expedia, Conde Nast Traveler, Booking, Travel and Leisure podzieliły się swoimi przeczuciami odnośnie tego, jak będą wyglądać nasze podróże w 2024 roku. Po przeczytaniu raportów (źródła linkuję na końcu artykułu) wybrałam te trendy w podróżowaniu, które wydały mi się najprzyjemniejsze, najbardziej inspirujące i, w większości przypadków, naprawdę realne do zrealizowania!

Zapraszam do marzeń i planów! 

1. Podróże w kierunku gwiazd: astroturystyka 

Po niekończącym się patrzeniu w ekran, czytaniu o nowych promptach do sztucznej inteligencji, zapragniemy odwrócić wzrok od technologii i przyziemnych tematów, a skierować go… w kierunku gwiazd. To o tyle ciekawe, że obserwowanie komet, spoglądanie na konstelacje i w ogóle patrzenie w niebo dostępne jest, paradoksalnie, z każdego miejsca na świecie i wcale nie wymaga specjalnych wojaży. Ale może więcej osób zaplanuje w te wakacje podróż do miejsca, z którego świetnie widać Perseidy?

Hotele i resorty mają podchwycić ten trend, tworząc specjalne przestrzenie do patrzenia w gwiazdy. My możemy, nawet lokalnie, szukać najlepszych miejsc do poglądania konstelacji!

2. Alternatywa dla digital nomads: wymiana domów 

Rosnąca popularność Airbnb, dłuższych wyjazdów i trybu życia cyfrowych nomadów sprawia, że zmieniają się nasze przyzwyczajenia. Z turystów coraz częściej stajemy się podróżnikami, którzy wyjeżdżają nawet na kilka miesięcy.

Z tego powodu więcej podróżniczych planów na 2024 rok uwzględni wymianę domów. Brzmi jak film „Holiday” w praktyce? Chociaż pomysł spania na cudzej kanapie nie jest niczym nowym, sensowne wydaje się, że ten sposób wyszukiwania noclegu spopularyzuje się właśnie teraz, gdy coraz łatwiej jest pracować zdalnie. Powinniśmy spodziewać się kolejnych platform online, umożliwiających kontakt między osobami, które chcą wymienić się na dom lub mieszkanie.

3. W 2024 podróżuj w kierunku… zimna 

Trendy podróżnicze na 2024 rok nie sprzyjają do końca miłośnikom ciepła. Okazuje się, że nie potrafimy już dłużej udawać, że nie dostrzegamy globalnego wzrostu temperatur. W wymiarze turystycznym przełoży się to na planowanie podróży do miejsc, w których utrzymuje się umiarkowana temperatura (i które równocześnie są mniej zatłoczone). Urlopy w chłodniejszych miejscach rozważa aż 82% respondentów ankiety przeprowadzonej przez luksusową agencję podróżniczą Virtuoso. Zamiast Sycylii, częściej wybierzemy Finlandię lub Szkocję.

4. Biohacking jako nowy trend podróżniczy 

Najnowsze trendy turystyczne nie omija moda na biohacking. Światowe kurorty stworzą specjalne oferty dla osób, które będą chciały wykorzystać urlop do tego, by nauczyć się więcej o długowieczności i zdrowych nawykach. Od czasu pandemii znacznie wzrosła globalna potrzeba czucia się dobrze i chęć poświęcenia na to energii oraz zasobów. Dbanie o zdrowie nie jest koniecznością, a modną propozycją. 

Wśród turystów wzrośnie więc oczekiwanie, że kurorty zadbają nie tylko o zdrowe jedzenie czy zajęcia jogi. W trendach będą np. zabiegi bioregeneracyjne i komory hiperbaryczne.

5. Planowanie wyjazdów poza sezonem 

To jeden z moich ulubionych trendów, ponieważ jestem samozwańczą ambasadorką podróży poza utartym szlakiem i jak najdalej od tłumów turystów (o ile to możliwe). W 2024 roku będziemy szukać sposobów na podróże w mniej popularnych terminach. Na znaczeniu zyskają podróże poza sezonem – w miesiącach uznawanych za gorsze pod kątem np. warunków pogodowych w danym miejscu. 

Ważna jest tutaj również motywacja: ekonomiczna i emocjonalna. Ekonomiczna, ponieważ mamy potrzebę szukania tańszych podróży, a emocjonalna, bo coraz częściej szukamy w nich autentyczności, spokoju i lokalnego charakteru (kocham to!). 

6. Podróże międzypokoleniowe 

W 2024 roku coraz częściej do swoich wojaży zaprosimy… dziadków! A raczej odwrotnie – to dziadkowie będą częściej zabierać wnuki na wakacje bez rodziców. Zagraniczne biura podróży już tworzą specjalne programy wyjazdów, które będą dopasowane równocześnie do potrzeb starszego pokolenia i dzieci.

7. Luksusowy hotel? W 2024 roku wybierzemy pociąg! 

Kto nie marzy o podróży Orient Expressem? Ja mam całą listę pociągów, którymi chciałabym się przejechać! Nierzadko krótka podróż luksusowym pociągiem kosztuje tyle samo, co pobyt w znakomitym hotelu. W kolejnym roku podróże koleją staną się jeszcze bardziej wyjątkowe i pożądane. Wynika to z większej świadomości ekologicznej, a także z mody na to, że doświadczenie podróży ciekawym środkiem transportu jest… podróżą samą w sobie. W takich pociągach czeka na nas wyśmienita kuchnia, dopracowany design i atrakcje.

8. Turystyka spokoju: cisza jest w trendach 

Czyżby cichy wagon w PKP Intercity był przebłyskiem geniuszu i przewidywania trendów? Być może. Wśród trendów podróżniczych w 2024 są bowiem wyjazdy, których głównym celem będzie: spokój i cisza. Jak to wygląda w praktyce? W planach podróżnych na 2024 rok pożądane przez turystów będą ciche hotele, piesze wycieczki po mniej uczęszczanych szlakach, ośrodki snu i kurorty w naturze, a także odludne miejsca. Kultura pośpiechu coraz bardziej i to globalnie jest wypierana przez kulturę spokoju. 

👉 Tutaj opisałam mój trekking (200 km) wybrzeżem Portugalii, który był moją cichą, medytacyjną podróżą.

9. Zamiast rezerwacji rok wcześniej, podróż bez planu

Booking.com niedawno ogłosił, że 50% brytyjskich podróżnych chce zarezerwować niespodziewaną podróż w 2024 roku, w której wszystko, nawet cel podróży, będzie tajemnicą do samego momentu przyjazdu na miejsce. Brzmi ekscytująco, a może przerażająco? W dobie eksploatacji tych samych miejsc, polecanych w mediach społecznościowych, dla wielu osób to będzie niesamowicie inspirujący pomysł i pretekst do odkrywania nowych miejsc w świeży sposób.  

10. Rok 2024 rokiem podróży do klimatycznych hoteli

Turyści w 2024 będą częściej wyszukiwać noclegi, zwracając uwagę na klimat, design i ogólny koncept hotelu. Hotels.com wskazuje, że liczba recenzji gości, w których pojawiło się słowo klimat, wzrosła średnio o 1090% w porównaniu rok do roku! Czyżby wielkie, pękate hotele z tysiącem identycznych pokoi straciły na popularności? Zobaczymy!

👉 Jeśli masz ochotę na podróż do klimatycznego hotelu na Bali, koniecznie zobacz ten wpis!

11. Duplikaty popularnych miejsc, czyli alternatywne kierunki podróży (Expedia)

Zamiast Londynu – Liverpool, zamiast Lizbony – Palermo, a zamiast Zermatt – Sapporo. Expedia wskazuje, że w planach podróżniczych na 2024 rok będziemy częściej uwzględniać miejsca, które zastępują najbardziej popularne kierunki. Zalety? Ma być taniej, mniej tłoczno, a tak samo pięknie i z podobnym klimatem. Muszę przyznać, że jestem zaintrygowana! 

12. Nadal aktualny podróżniczy trend 2024: podróże śladami seriali 

Podróże śladami seriali nie są spektakularnie nowym trendem. Mogliśmy je zauważyć już w 2023 roku, szczególnie po pierwszym sezonie genialnego serialu Biały Lotos. Jednak Expedia prognozuje, że ten trend będzie się tylko rozpędzał i oszalejemy na punkcie odwiedzania miejsc, które pokochamy dzięki relaksującym wieczorom na kanapie (ja sama w ten sposób zwiedzałam Nowy Jork!). Już teraz aż 1 na 4 osoby przyznaje, że popularne filmy i seriale wpływają na ich plany podróży bardziej niż wcześniej. 

Do najpopularniejszych kierunków tego typu należą: 

  • Tajlandia zainspirowana sezonem 3 „The White Lotus” (a 300% więcej zainteresowania Hawajami i Sycylią po 2 pierwszych sezonach)
  • Rumunia zainspirowana sezonem 2 „Wednesday”.
  • Malta zainspirowana nowym filmem „Gladiator 2”.
  • Paryż zainspirowany sezonem 4 „Emily w Paryżu”.
  • Szkockie Wyspy zainspirowane pozostałymi sezonami „Outlander”.
  • Londyn, Bath i Windsor, Wielka Brytania, zainspirowane nowym sezonem „Bridgerton” i sezonem 6 „The Crown”
  • Korea zainspirowana sezonem 2 „Squid Game”.
  • Florida Keys i Bahamas zainspirowane nowym serialem Apple TV „Bad Monkey”.
  • Australia zainspirowana zarówno filmem Baz Luhrmanna „Faraway Downs”, jak i prequelem Mad Max „Furiosa”.
  • Grecja zainspirowana nowym thrillerem szpiegowskim „Argylle”

13. Niebieskie strefy wśród miejsc docelowych

Odwiedzanie niebieskich stref długowieczności łączy się z wzrostem zainteresowania dbaniem o zdrowie, które obserwujemy w ciągu ostatnich lat. Eksperci prognozują, że w pięciu Strefach Niebieskich: Okinawa w Japonii, Sardynii we Włoszech, Półwyspie Nicoya w Kostaryce, Icarii w Grecji i Loma Linda w Kalifornii spotkamy w 2024 jeszcze więcej turystów. Będziemy chcieli nie tylko odwiedzać te miejsca, ale przede wszystkim czerpać z mądrości ich mieszkańców. Dlatego powstaną specjalne retreaty, podczas których będzie można uczyć się nawyków, kuchni czy doświadczać rytuałów wellness z danych miejsc. 

14. Świadome, intencjonalne podróże w 2024 

Na intencjonalne podróże składa się przede wszystkim świadome decydowanie się na wyjazd, podczas którego odpoczniemy, zadbamy o zdrowie, relacje z rodziną lub dobre nawyki. Popularne stanie się „trzeźwe podróżowanie”, czyli całkowite wykluczenie alkoholu w trakcie podróży. Wyjazdy mają być szansą na regenerację, zadbanie o dobre samopoczucie, a nie jeszcze większe zmęczenie. 

15. Kolejny rok to też ciekawość innych kultur 

W 2024 r. zwrócimy się w kierunku bardziej świadomych podróży. Mniej odhaczania kolejnych miejsc na mapie, więcej poszukiwania autentyczności i głębokiego zainteresowania miejscami, które odwiedzamy. Będziemy bardziej zainteresowani czerpaniem z doświadczeń lokalnych kultur – mam nadzieję, że to połączy się ze wzrostem szacunku do nich!

Trendy podróżnicze na rok 2024 – co Ty przewidujesz?

Bardzo podobają mi się prognozy ekspertów! Jeśli chcesz dorzucić coś od siebie, wpadnij na mój Instagram – pogadajmy!

Ściskam
Domi


Źródła inspiracji tego tekstu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.