Świt na szczycie wulkanu Batur. Gdzie spać i co zjeść w Kintamani na Bali?

Wyobraź sobie różowy świt. Jest chłodno, słońce wschodzi, a Ty bierzesz haust rześkiego powietrza na szczycie czynnego wulkanu, wokół bucha gorąca para z wnętrza Ziemi. Masz widok na największy wulkan na Bali – Agung i rozległe jezioro Batur. Od lokalnego przewodnika dostajesz gorącą kawę, bali kopi. To kwintesencja doświadczenia Kintamani – regionu w północno-wschodniej części Bali. Zapraszam Cię też na pierwszy glamping w Indonezji z basenem z wodą z ciepłych źródeł. Do restauracji z widokiem na wulkan. I do zachwytów!

Na końcu wpisu znajdziesz praktyczne wskazówki: jak przygotować się do trekkingu na wulkan Batur.

Kintamani Bali, wulkan Batur, trekking, wschód słońca - teraztu.pl
Kintamani Bali, wulkan Batur, trekking, wschód słońca - teraztu.pl
Kintamani Bali, wulkan Batur, trekking, wschód słońca - teraztu.pl
Kintamani Bali, wulkan Batur, trekking, wschód słońca - teraztu.pl

Co robić w Kintamani na Bali? Wulkan Batur i inne przygody

Wulkan Batur (1717 m n.p.m) króluje na Bali. To nie tylko czynny wulkan, spektakularna destynacja trekkingów, ale – przede wszystkim – najważniejsza święta góra w balijskim hinduizmie. Dlaczego tak jest? Legenda głosi, że kiedy w 1926 roku doszło do potężnej erupcji wulkanu Batur, cała wioska została zniszczona oprócz jednego miejsca. Święte sanktuarium wewnątrz świątyni górskiej zostało doskonale zachowane. Uważa się, że ze względu na żywą aktywność wulkaniczną, góra jest miejscem zamieszkania Brahmy, którego często symbolizuje pierścień ognia.

Nie jest więc zaskoczeniem, że najpopularniejszą aktywnością w regionie Kintamani jest trekking na wulkan Batur. Koniecznie na wschód słońca, gdy jest szansa na najlepsze warunki atmosferyczne. Chwilę później gęste chmury będą otulać szczyt, a widok na wulkan Agung, jezioro i pobliskie wioski zaczynie się rozmywać. Trekking zaczyna się więc w nocy, pokonując kolejne ścieżki na wulkan Batur w zupełnej ciemności. No, może z małą latarką lub czołówką. 🙂

Na szczycie towarzyszyć Ci będą, oprócz innych turystów, wesołe gromadki małp, które czujnie szukają czegoś smacznego lub po prostu ciekawego. Jeśli będziesz mieć szczęście, otworzy się przed Tobą wyjątkowy widok na wulkan Agung i jezioro Batur.

Oprócz wejścia na wulkan Batur możesz tutaj:

  • zwiedzić okoliczne świątynie,
  • obserwować lokalną społeczność,
  • odwiedzić świetne restauracje!
Kintamani Bali, wulkan Batur, trekking, wschód słońca - teraztu.pl
Kintamani Bali, wulkan Batur, trekking, wschód słońca - teraztu.pl

Gdzie spać w Kintamani na Bali? Sunrise Hill Camp – glamping z wyjątkowym widokiem

Przyznam szczerze: od ponad 10 lat namiot jest moim najmniej ulubionym miejscem noclegowym. Ale! Glamping to znowu nie taki zwykły namiot. To miejsce zobaczyłam u Travelożerców, a potem u Joanny Toboły-Pieńczak. Ich relacje zachęciły mnie do rezerwacji noclegu. Jak było?

Gorąca bania, basen z wodą z ciepłych źródeł, możliwość wykupienia zestawu do grillowania, wieczorne ognisko, śniadaniowy piknik przed namiotem, obłędny widok i świeże, górskie powietrze (w balijskim standardzie, pamiętajmy!) otrzymasz w zestawie z tym miejscem. W namiocie jest komoda, łóżko, podłączenie do prądu. Dla mnie to idealne miejsce na jedną lub dwie noce i małą przygodę. Jest tu widowiskowo niezależnie od pogody: pięknie w słońcu, tajemniczo, gdy pada i jest mgła. Basen z ciepłą wodą jest szczególnym atutem, bo w Kintamani (w porównaniu do innych regionów Bali) bywa chłodno! Zmoczenie w nim zmęczonego po kilkugodzinnym trekkingu ciała jest wybitną przyjemnością.

Kameralny klimat tego miejsca sprawia, że jest naprawdę przyjemne i można tu wspaniale odpocząć. Znajduje się tu tylko 6 namiotów, co daje maksymalnie 12 osób jednocześnie na całej przestrzeni.

⛰ Sunrise Hill Camp możesz znaleźć na Instagramie. Nocleg zarezerwujesz, pisząc do nich bezpośrednio.

Glamping na Bali Kintamani Batur - teraztu.pl
Glamping, nocleg na Bali Kintamani Batur - teraztu.pl
Glamping, nocleg na Bali Kintamani Batur - teraztu.pl
Glamping, nocleg na Bali Kintamani Batur - teraztu.pl
Glamping, nocleg na Bali Kintamani Batur - teraztu.pl
Glamping, nocleg na Bali Kintamani Batur - teraztu.pl

Co zjeść w Kintamani na Bali? Restauracje z widokiem na wulkan Batur

Gastro-turystyka jest nieodłączną częścią moich wyjazdów. Restauracje w Kintamani na Bali, na które warto zwrócić uwagę to moim zdaniem:

Odwiedziłam je wszystkie i mogę Was zapewnić, że warto to zrobić choćby dla OBŁĘDNEGO widoku.

Restauracje Na Bali, Kintamani - teraztu.pl
Restauracje Na Bali, Kintamani - teraztu.pl

Wspinaczka na wulkan Batur – praktyczne wskazówki

Trekking na wulkan Batur jest możliwy tylko z przewodnikiem. To mało intuicyjne dla Europejczyków, ale na Bali normalne. Aby wejść na teren wulkanu, musisz zapłacić za całą wycieczkę.

  • Kiedy zaplanować wejście na wulkan Batur w Kintamani? Ze względu na pogodę, najlepszy czas na trekking to późna wiosna, lato lub wczesna jesień. Ja wspinałam się w połowie kwietnia i trafiliśmy na idealną widoczność ze szczytu (choć w nocy podczas trekkingu grzmiało i padał deszcz 😬). Szczyt sezonu przypada (według przewodnika, z którym się wspinałam) w lipcu, gdy na szczycie wulkanu Batur potrafi spotkać się 600 osób.
  • Jak zarezerwować trekking z przewodnikiem? Niestety nie jestem w pełni zadowolona z usługi, którą oferował mój przewodnik, dlatego nie chcę polecać go publicznie. Przewodników możesz szukać w Google (zwracaj uwagę na opinie i liczbę gwiazdek), na stronach takich jak TripAdrivsor lub GetYourGuide, a także na grupach na Facebooku.
  • Jak ubrać się na wejście na wulkan Batur? Podczas nocnego trekkingu i na szczycie bywa naprawdę chłodno. Ja miałam na sobie buty trekkingowe, długie legginsy, koszulkę, bluzę, obszerną chustę, zimową czapkę i momentami było mi zimno.
  • Jak dojechać do Kintamani? Najlepszym środkiem transportu po Bali jest moim zdaniem skuter. Zapewnia wspaniałą niezależność. Jeśli nie czujesz się pewnie, podróżując jednośladem, wybierz taksówkę. Na Bali świetnie działają aplikacje podobne do Ubera: Gojek i MyBluebird. Obie polecam!
  • Czy nocleg w Sunrise Hill będzie fajny na dłużej niż dwie noce? Wszystko zależy od Twoich potrzeb! Dla mnie to byłoby zdecydowanie za długo.

Zapraszam Cię do poczytania o innych miejscach na Bali. Zobacz też relację Kintamani na moim Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.