Mój top: ciekawe polskie podcasty, które warto słuchać [lato 2023]

Będzie o podróżach, biznesie, psychologii; będzie wiele rozmów, wzruszeń, przyjemności i trudnych tematów. Czas w Polsce wypełniają mi podcasty – tutaj spaceruję, sprzątam swoją kuchnię i jeżdżę warszawskim tramwajem numer 26, często w słuchawkach na uszach. Ulubieni podcasterzy oraz ich goście towarzyszą mi w codziennych czynnościach. Pokażę Wam moje Spotify, a Wy powiecie mi, kim jestem? Sprawdźmy!

Na końcu wpisu jest mały bonus. Wymieniam odcinki podcastów, które nie znajdują się na mojej stałej liście ulubionych, ale są dla mnie ważne i na pewno warte przesłuchania.

Czego oczekuję od podcastu?

Nie znajdziesz tu polityki, newsów ze świata oraz historii kryminalnych. Nie lubię natężenia wielu twardych informacji; tracę uważność, gdy ktoś robi mi wykład. Potrzebuję historii. Dlatego w moich słuchawkach najczęściej wybrzmiewa rozmowa. Ciekawi mnie psychologia, zdrowe życie, podróże. O biznesie usłyszysz od kobiet, które aktywnie go tworzą; nie od teoretyków. O pysznych smakach, kontemplowaniu chwil i trudnych emocjach – od tych, którzy bez wstydu się nimi dzielą.

Kolejność wymienianych tutaj polskich podcastów jest zupełnie przypadkowa.

Polski podcast o podróżach: Travelicious

Kasia Ciejka z Travelicious podróżuje dokładnie tak, jak również ja lubię to robić. W swoich podcastach przemyca informacje o miejscach, ale skupia się przede wszystkim na doświadczeniach, kulturze, zmysłowych przeżyciach i smakach. Nie znajdziesz tutaj polityki ani historii – o nich są inne polskie podcasty. W szczególności polecam odcinek o Nowym Jorku, Kastaryce oraz o codziennych nawykach Kasi (bardzo inspirujące). Po ten podcast sięgam, gdy mam czas wsłuchać się dokładnie w informacje i polecenia Travelicious.

Pyszny, polski podcast: Z pełnymi ustami od Nakarmionej Stareckiej

Dlaczego tak (stosunkowo) niewiele osób słucha tego podcastu? Basia Starecka, czyli Nakarmiona Starecka, dzieli się rozmowami, podczas których ślinka cieknie nie tylko na myśl o omawianych w nich, przeróżnych smakach. Historie gości często krążą wokół stołu, ale kierują się gładko do ważnych tematów, osobistych historii i anegdot. Dla mnie to pyszne słuchowisko o smakowaniu życia!

Rozmowy, których nie trzeba przedstawiać: Wojewódzki Kędzierski w Onecie

Sporo można o nich powiedzieć bez włączania tego podcastu. Że są aroganccy. Może nawet bezczelni. Z nosem zadartym wysoko. A potem okazuje się, że są zdolni do wielu naturalnych wzruszeń i celnych pytań, na które innym może brakować odwagi. To podcast, który włączam nie dla gościa, a dla rozmowy.

Co ćpać po odwyku. Jakub Żulczyk i Juliusz Strachota o uzależnieniach

Ten polski podcast zmiótł mnie z planszy. Wciągnął jak dobry serial. Taki, który wiesz, że mógłby zadziać się w bloku obok. Szczery, bezpośredni, wzruszający. Polecam zacząć słuchanie od pierwszego odcinka. To podcast o schodzeniu na ziemię po lataniu naprawdę wysoko; o definiowaniu szczęścia i bliskości; o zaufaniu w niesamowicie trudnych momentach. O składaniu siebie na nowo – niezależnie od tego, co jest lub może się stać Twoją używką.

O Zmierzchu. Podcast Marty Niedźwieckiej

Mój ulubiony podcast psychologiczny. Kocham trafne metafory, wyrażane bardzo konkretnym językiem. Mówienie wprost bez ugłaskiwania i upupiania odbiorcy, choć jesteśmy w tak czułej (dosłownie) strefie jaką są emocje. Nie każdy odcinek trafi prosto w Twoje problemy, dlatego polecam dać kilka szans, zanim zrezygnujesz. Podrzucam chyba szczególnie uniwersalny odcinek o podróżach i urlopowaniu.

Polski podcast medytacyjny: Chodź na słówko

Medytacji potrzebujemy wszyscy. To nie jest new age’owy wymysł szamanów pijących ayahuascę. To jak mycie zębów, tyle że dla Twojej psychiki. Równocześnie medytacja to dla mnie jedna z najtrudniejszych rutyn do wprowadzenia. Ostatnio często sięgam po podcast Chodź na słówko, który pomaga mi chociaż na kilka minut usiąść i skupić się na moim oddechu. Wróć: próbować skupić się na oddechu 🙂

Wehikuł Harel: o modzie kiedyś i dzisiaj

To jest wspaniała podróż. Nie tylko przez wspomnienie materialnych dóbr, nad którymi w konkretnych dekadach się zachwycaliśmy, ale przez zmieniające się gusta, pragnienia i trendy, wyznaczane przez coraz to inne osoby. Otulający głos Harel, prekursorki mówienia i pisania o modzie w polskim internecie, opowiada o tym, za czym szaleliśmy w kolejnych latach ostatnich kilku dekad. Santymentalna przyjemność!

Moja droga. O biznesie w nieoczywisty sposób

Biznes to tutaj nie panowie w garniturach. To czasem osoby bez biznesplanu i jakiekolwiek znajomości zasad prowadzenia firm, ale ze świetnym pomysłem i determinacją. To historia dziennikarza, który zaczął sprzedawać sztukę. Dziewczyny, która była młodsza od wszystkich pracowników swojej firmy. Dopiero odkryłam ten podcast, ale wkręcam się w niego przez nieoczywiste historie rozmówców.

Bonus: wyjątkowe odcinki polskich podcastów, które szczególnie polecam

Na dokładkę kilka podcastów, których słuchanie sprawiło mi olbrzymią przyjemność, zmieniło moje nawyki lub miało wpływ na optykę rzeczywistości. Po więcej inspiracji zapraszam tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.